تبلیغات
مباحث مدیریتی - نظام اداری انگلستان 4

مباحث مدیریتی
 
در صورت تمایل به تبادل لینک بر روی ارسال لینک که در زیر امده کلیک کنید
.. .. ..
.

دریافت کدهای جاوا برای وبلاگ شما
.. ..
.. برای عضویت در خبرنامه ایمیل خود را در مکان زیر بنویسید
.. ..

کلیک کن

.. addCustomTag(' '); if ($params->get('textselect') == 1) { $document->addCustomTag( ''); } ?> .. Online User

ملاحظات اقتصادی

از جمله مهم ترین صنایع كشور می توان به آهن و پولاد، وسایل مهندسی، كشاورزی، ساختمانی، راهسازی، ماشین و هواپیما سازی، منسوجات، شیمیایی و تولیدات غذایی و نظامی اشاره نمود.غلات، چغندر قند، سیب زمینی، میوه و سبزیجات نیز از جمله مهم ترین محصولات كشاورزی كشور به شمار می آید. سرانه زمین مزروعی برای هر نفر بالغ بر 12/0 هكتار می باشد. تولید سالانه گوشت گاو 06/1 میلیون تن، گوشت خوك862 هزارتن، گوشت گوسفند243هزار تن و صید ماهی 980 هزار تن می باشد. تولید سالانه نیروی الكتریسیته نیز معادل 38/283 میلیارد كیلووات ساعت است. نخستین نیروگاه برق اتمی در جهان برای اولین بار در انگلستان آغاز بكار نمود و در حال حاضر، قسمتی از برق این كشور توسط این نیروگاه ها تأمین می گردد. طی سال های اخیر، نفت و گاز طبیعی به مقادیر فراوان در دریای شمال كشف گردیده و قسمت عمده احتیاجات سوختی این كشور را تأمین می نماید. ذخایر شناخته شده نفت بالغ بر 19 میلیارد بشكه می باشد.

معادن ذغال سنگ نیز فراوان بوده، آهن، سرب، مس و روی، قلع، بوكسیت، نمك، گچ، سیلیس و آهك نیز از جمله مهم ترین معادن كشور به شمار می آید.

نیروی كار كشور بالغ بر100000/26 نفر است كه 33% آن در صنایع و 3% در بخش كشاورزی مشغول به فعالیت می باشند. واحد پول كشور، پوند یا لیره انگلیس معادل100 پنس یا پنی، برابر با 19/2 دلار است. تولید ناخالص ملی، 93/277 میلیارد دلار و درآمد سرانه 972،4 دلار می باشد كه 32% آن از صنایع و 3% از كشاورزی، 12% از معدن داری، 9% از حمل و نقل و ارتباطات و 42% از تجارت و خدمات حاصل می گردد. هزینه های آموزش و پرورش كشور بر2/6% تولید ناخالص ملی بالغ می گردد. نرخ سالانه رشد تولید ناخالص ملی حدود6 /1% است.

از جمله عمده ترین محصولات وارداتی انگلستان می توان به تولیدات نفتی، فلزات، گوشت، خشكبار، قالی و میوه جات اشاره نمود كه اكثرا از كشورهای آمریكا (10% )، آلمان غربی (8% )، هلند (8% ) و فرانسه (8% ) وارد می گردد. میزان صادرات این كشور، 92 میلیارد دلار است كه عمدتا بر ماشین آلات، تولیدات مهندسی، جنگ افزار، مواد شیمیایی، وسایل برقی، اتومبیل، پارچه و كنسرو مشتمل می گرددكه اكثرا به كشورهای آمریكا (9% )و فرانسه و آلمان غربی و هلند (هر یك 6% ) صادر می گردد. سرانه تولید ناخالص داخلی كشورانگلستان(GDP) بر21/410 دلار آمریكا بالغ می گردد.اقتصاد بریتانیا در میان كشورهای جهان در رده چهارم قرار دارد. این كشور در حالی به استقبال قرن بیست و یكم رفت كه با رشد اقتصادی فزاینده و سطح بیكاری نسبتا ناچیز روبرو گردید. روند سریع صنعتی شدن انگلستان طی قرن19میلادی، سبب گردید كه این كشور به یكی از قدرتمندترین كشورهای صنعتی جهان مبدل گردد. این درحالیست كه آثار ناشی از جنگ جهانی دوم، همواره اقتصاد این كشور را تحت الشعاع قرار می داد.پس از جنگ جهانی دوم، در سال 1995، اكثریت بخشهای اقتصاد كشور ملی شد. این موضوع به نوبه خود، سبب گردید كه طی 5 دهه، كشور انگلستان با ركورد قابل توجه اقتصادی در میان سایركشورهای اروپایی مواجه گردد. با به روی كارآمدن مارگارت تاچر طی سال1979، صنایع كشور پیشرفت نموده و بسیاری از صنایع به بخش خصوصی واگذار گردید. در نتیجه دركارخانجات رقابت افزایش یافت.درحال حاضر، بخش های خدماتی كشور از اهمیت بیشتری نسبت به بخش صنعتی برخوردار گردیده و شهر لندن به یكی از مهمترین مراكز اقتصادی دنیا مبدل گردیده است. منابع طبیعی این كشورنیز بر نفت، ذغال سنگ و گاز طبیعی مشتمل می گردد. خدمات بهداشتی و درمانی ملی انگلستان موسوم به (NHS)در سطح بسیار خوبی ارائه گردیده و هزینه نسخه ، دارو و معالجات دهان و دندان برای كودكان و جمعی از بیماران من جمله زنان باردار رایگان می باشد. علاوه برNHS، مراكز درمانی خصوصی نیز در انگلستان فعالیت دارند. درحال حاضر، شهروندان انگلیسی با پرداخت مبالغی به شركتهای بیمه خصوصی خود، بیمه درمانی می گردند تا از معطلی های طولانی مدت جهت برخورداری از امكانات دولتی رهایی یابند. نظارت بر ارز، در این كشور وجود ندارد. تعداد بسیاری بانك بزرگ در بریتانیا فعالیت داشته و در اكثر شهرها نیز از یك یا چند شعبه برخوردار می باشند. اگر چه طی سال های اخیر به واسطه ادغام و بهینه سازی بانك ها، از تعداد شعبه ها كاسته شده است.
در اكثر بانك ها و بانك های رهنی (نظیر بانك های پس انداز) می توان امور بانكی با استفاده از تلفن و اینترنت امكان پذیر است. طی سال های اخیر، خیلی از بانك ها به سبك جدید تاسیس شده است كه در سوپر ماركت ها یا مغازه ها ، حساب های بانكی و خدمات نوینی ارائه می نمایند. در این حالت، افراد مقیم و غیرمقیم از توانایی افتتاح حساب بانكی برخوردار می باشند.

هزینه زندگی در بریتانیا بالاست، به ویژه هزینه غذا و كالاهای مصرفی سبب گردیده است كه این كشور در زمره یكی از پرهزینه ترین كشورهای جهان محسوب گردد. هر چند، بین جنوب انگلستان كه ثروتمند و پرهزینه است و شمال آن، اسكاتلند، ولز و ایرلند شمالی كه كم هزینه تر و ارزانتر است، اختلاف زیادی وجود دارد. عوارض و مالیات اتومبیل، بنزین، مشروبات الكلی و تنباكو بالاست. با این وجود میزان حقوق افراد نیز، خصوصا در جنوب انگلستان، نسبتا بالاست.

بر اساس ارقام منتشره از سوی دفتر ملی آمار انگلستان ، تولید ناخالص داخلی این كشور، ظرف3 ماهه آخر سال2001، نسبت به3ماهه پیش از آن، 2/0 درصد افزایش داشته است.

طبق آمار بدست آمده طی سال2001، كشور انگلستان از رشد اقتصادی معادل 2/4 درصدی برخوردار می باشد كه نسبت به رشد اقتصادی3 درصدی سال2000 از رشد اندكی برخوردار بوده است و این در حالیست كه كارشناسان، متفق القول بر این باورند كه رشد اقتصادی انگلستان طی سال2001، بالاترین رشد اقتصادی در میان كشورهای گروه هفت بوده است. علیرغم افزایش نرخ بیكاری و اخراج گسترده كاركنان از شركت ها، اقتصاد دانا ن انگلیسی معقتدند كه طی سال2002، نیز، انگلستان قهرمان رشد اقتصادی در میان كشورهای گروه هفت بوده است.

 

نظام مالیاتی

مالیات بر درآمد

پادشاهی انگلستان در زمره كشورهایی است كه از پایین ترین نرخ مالیات بر در آمد برخوردار می باشد. سه نرخ مالیات بردرآمد وجود دارد. نرخ تخفیفی10درصدی برای درآمدهای كمتر از1500پوند، نرخ پایه23درصدی برای درآمدهای1501پوند تا 28هزار پوند و نرخ40درصدی برای درآمدهای بالای 28 هزار پوند در نظر گرفته شده است.افراد صاحب مشاغل آزاد نیز ملزم به پرداخت مالیات بردرآمد خود در2 قسط سالیانه می باشند.

مالیات بر سود سرمایه(CGT)

به كلیه سرمایه های كه از سود بالغ بر7100 پوند برخوردار باشند،CGT تعلق می گیرد.

 

 

مالیات برارث و هدیه

درصورتیكه مبلغ ارثیه بالای231 هزار پوند باشد و به فرد دیگری جز همسر متوفی و یا موسسات خیریه برسد ، مشمول مالیات40 درصدی ارثیه می گردد. گفتنی است كه تا مبلغ3هزار پوند در سال را می توان بدون مالیات هدیه نمود.

مالیات بر ارزش افزوده / خرید / فروش

به جز سوخت داخلی كه نرخ استاندارد مالیات بر ارزش افزوده آن 8 درصد است، نرخ استاندارد مالیات بر ارزش افزوده برای كلیه كالاها و خدمات بر5/17 درصد بالغ می گردد. اغلب غذاها ( بجز غذای موسسات پذیرایی )، ساختمان های جدید ، كفش و لباس كودكان، كتب و روزنامه ها ازمالیات فوق معاف می باشند.

مالیات بر املاك

در بریتانیا ، مالیات بر املاك وضع نگردیده و به عوض آن مالیات شورای شهر پرداخت می گردد.گفتنی است كه مالیات مذكور بر حسب ارزش ملك ، تعداد فرزندان و منطقه ملك مورد نظر، محاسبه می گردد. نرخ سالیانه مالیات مذكور از400 پوند در نواحی روستایی تا 900 پوند در شهرهای بزرگ متفاوت می باشد.گفتنی است كه این مالیات به صورت اقساط نیز قابل پرداخت است.

 

مسكن
قیمت مسكن در بریتانیا بر حسب مناطق مختلف كشور، بسیار متنوع است. اما به طور كلی می توان گفت كه قیمت متوسط یك خانه سه خوابه بین50 تا 58 هزار پوند متغیر است.

 

اشتغال

مجوز اشتغال

در بریتانیا چندین گروه نیاز به مجوز اشتغال ندارند كه از آن جمله می توان به اتباع كشورهای اتحادیه اروپا ، اتباع كشورهای مشترك المنافع بریتانیا كه یكی از والدینشان متولد بریتانیا باشد و یا افراد رده های سنی 17 تا 27 سال كه جهت احراز موقعیت شغلی در ایام تعطیلات ( حداكثر برای مدت2سال ) به این كشور مهاجرت می نمایند، اشاره نمود.سایر افراد، پیش از ورود به بریتانیا ، ملزم به مشاوره با كنسولگری یا سفارتخانه بریتانیا مستقر در كشور متبوع خود،می باشند.

شرایط اشتغال

شرایط كاری در بریتانیا مناسب بوده و كاركنان این كشور نسبت به سایر كشورهای اتحادیه اروپا، از طولانی ترین میانگین ساعت كاری(40 ساعت درهفته)برخوردار می باشند. اكثریت كاركنان از تعطیلات سالیانه چهار هفته ای با كارمزد مازاد برحقوق برخوردار می باشند.درشهرهای بزرگ، به ویژه لندن، فرصت های شغلی كوتاه مدت فراوانی وجود دارد.

اشتغال موقت

طبق آمار بدست آمده طی سال2001، بالغ بر 2/1 میلیون نفر از شهروندان انگلیسی به شغل دوم مبادرت داشته اند.از جمله مهمترین صنایع مورد توجه در شغل دوم می توان برمشاغل آموزشی و پرورشی، بهداشتی، مشاغل اجتماعی، هتل داری و رستوران داری اشاره نمود. در این اثنا، همچنین، بالغ بر7/1میلیون نفر (معادل7% كاركنان) نیز به مشاغل موقت اشتغال داشته اند. به طور كلی میتوان گفت كه مشاغل موقت در انگلستان كمتر از سایر كشورهای عضو اتحادیه اروپاست. به طور كلی، افزایش اخیر نرخ اشتغال درمشاغل دائم بوده و تعداد افراد برخوردار از شغل دوم طی بهار2001، بر480 هزار نفر (معادل28% ) و تعداد افراد برخوردار از مشاغل موقت بر522 نفر (معادل30% ) بالغ می گردد.

اشتغال زنان

از جمله روندهای اصلی درازمدت در بازار كار كشور انگلستان می توان بر رشد تعداد زنان شاغل اشاره نمود كه موارد ذیل از آن جمله می باشد:
- افزایش تعداد زنان شاغل به6 /12 میلیون نفر تا سال2001( افزایش1میلیون نفری یا 5/9% ظرف10 سال)
- اشتغال به كار70% زنان رده سنی اشتغال

- اشتغال به كار65 % زنان دارای فرزند

- افزایش تعداد مشاغل دائم زنان بر347 هزار فرصت شغلی ( معادل6% ) تا بهار سال2001

از جمله اصلی ترین دلایل مشاركت بیشتر زنان در بازار كار، می توان به افزایش نرخ متاركه زنان كمتر از 30 سال اشاره نمود.

نرخ تقاضای مشاغل

طی سالهای اخیر، نرخ تقاضا جهت دستیابی به مشاغل مدیریتی مشهود بوده است و این درحالیست كه مشاغل بازرگانی حرفه ای، مشاغل ابتدایی و اپراتوری دستگاه ها با كاهش چشمگیری مواجه بوده است.از جمله مشاغلی كه متحمل تغییراتی گردیده اند نیز میتوان به مشاغل مرتبط با اطلاع رسانی و فناوری ارتباطات(ICT)و مشاغل خدماتی اشاره نمود.طی سالهای1996تا2000، اشتغال درحرفه های مربوط به(ICT) درانگلستان و ولز از رشدچشمگیری برخوردار بوده است.

دراین اثنا، همچنین نرخ اشتغال به كارتكنسین هایIT ،138% و تكنسین های حمایت ازكاربرانIT،70% افزایش داشته است.

حداقل دستمزد

مطابق قانون ملی مصوب 1998، حداقل دستمزد قانونی افراد از اول اكتبر2001 به شرح ذیل می باشد:

-1/4پوند در ساعت برای افراد رده های سنی22 سال و بالاتر

- 5/3 پوند در ساعت برای افراد رده های سنی21ـ 18 سال

بنا برتوافق دولت، از اول اكتبر سال2002، مقادیرفوق به ترتیب تا 2/4 پوند و6 /3پوند افزایش یافته است.تقریباً كلیه كارگران رده های سنی18 سال و بالاتر، تحت پوشش قانون حداقل دستمزد قرار داشته و هیچ استثنایی برای كارگران مصدوم، كارگران آژانس، كارگران نیمه وقت، كارگران خارجی یا كارگران شاغل در مشاغل كوچك وجود ندارد. از جمله افرادی كه قانون حداقل دستمزد در خصوص آنها، مصداق نمی یابد میتوان به كارگران خود اشتغال، افراد زیر رده سنی 18 سال، زندانیان، كارگران داوطلب، اعضای نیروهای مسلح، اعضای خانواده كارفرما و كارگرانی كه در خانه كارفرمای خود به سر برده و همانند اعضای خانواده با آنها رفتار می گردد، اشاره نمود.كارآموزان و دانش آموزان سال اول آموزش نیز از قانون فوق مستثنی می باشند.

تامین اجتماعی

دربریتانیا پرداخت حق تامین اجتماعی ( بیمه ملی ) برای كلیه كاركنان اجباری است.عضویت از طریق كسردرصدی از حقوق افراد تامین شده و مقدار آن بسته به گروه های مختلف اجتماعی متغیر می باشد. حق عضویت فوق بر حداقل 4/8 درصد برای دستمزدهای هفتگی معادل66 پوند بالغ می گردد.گفتنی است كه به دستمزدهای كمتراز این مقدار حق عضویت تعلق نمی گیرد. به واسطه طرح تامین اجتماعی، مزایای فراوانی من جمله مراقبت های درمانی، حق عائله مندی، كمك هزینه های بیماری و بیكاری و حقوق بازنشستگی به افراد عضو تعلق می گیرد.

بیكاری
نرخ بیكاری در كشور انگلستان مشابه اغلب كشورهای گروه7
G و اندكی كمتر از میانگین اتحادیه اروپاست. طبق آمار بدست آمده طی بهار2001، 5/1 میلیون نفر از نعمت شغل محروم بودند كه به نسبت بهار 2000، 5/12% كاهش داشته است. طبق تعریف بیكاری سازمان بین المللی كار(ILO)، نرخ بیكاری افراد طی بهار2001، در پایین ترین میزان خود قرار داشته است.

منابع

نویسنده ندارد - چهارشنبه ، 11 دی 1387

www.modiryar.com

طبقه بندی: مطالعات تطبیقی، 
برچسب ها: نظام اداری انگلستان، نظام اداری انگلیس، انگلیس، انگلستان،  
دنبالک ها: انگلستان در ویکی پدیا،  
نوشته شده در تاریخ سه شنبه 1 آذر 1390 توسط امیر
تمامی حقوق این وبلاگ محفوظ است | طراحی : پیچک